Szkoła Podstawowa
im. ks. Jana Kaczkowskiego
w Pucku

ZAGŁADA POLSKIECH ŻYDÓW NA POMORZU SPICHLERZ „Czerwona Mysz” – jednobudynkowe getto w Gdańsku

PROPOZYCJA  AUTORSKIEJ WYCIECZKI DO GETTA W GDAŃSKU SPICHLERZ „CZERWONA MYSZ”

PLAN WYCIECZKI – CZAS TRWANIA OK. 4-5 GODZIN

Opracowanie: Krzysztof Mączka i Igor Przybyszewski

Jesteśmy uczniami Szkoły Podstawowej Małe Morze im. ks. Jana Kaczkowskiego w Pucku. Razem uczęszczamy do klasy 8. W trakcie poszukiwania wiedzy dotyczącej zagłady Żydów podczas II wojny światowej na obszarze naszego województwa pomorskiego analizowaliśmy materiały historyczne. Niespodziewanie natknęliśmy się na bardzo ciekawy i mało znany fakt historyczny jaki miał miejsce w Gdańsku – mianowicie chodzi o jednobudynkowe getto w Gdańsku. Chcielibyśmy rozpowszechnić tę wiedzę wśród dorosłych oraz przede wszystkim wśród naszych rówieśników. W związku z tym proponujemy wycieczkę.

Warto przybliżyć historię II wojny światowej przed dotarciem do miejsca docelowego, czyli dawnego getta. Dlatego proponujemy następującą agendę wycieczki:

I. Przyjazd do Muzeum II wojny światowej – plac Władysława Bartoszewskiego 1 w Gdańsku.

  • Można dojechać na miejsce komunikacją miejską, taksówką lub samochodem.
  • Warto wcześniej zarezerwować miejsce parkingowe.
  • Zwiedzanie ekspozycji:
  • Muzeum ma kilka pięter, na których znajdują się różne wystawy, poszczególne aspekty drugiej wojny światowej.
  • Zaczynamy od pierwszego piętra, gdzie znajdują się interaktywne wystawy, opowiadające historie wojny.
  • Warto zwrócić uwagę na unikalne eksponaty, takie jak pamiątki po żołnierzach czy przedmioty codziennego użytku z czasów wojny.
  • Film 3D – zajmijmy miejsce w sali kinowej i obejrzyjmy dokumenty, które przedstawiają kluczowe wydarzenia związane z drugą wojną światową.
  • Restauracja – po zwiedzaniu muzeum warto odpocząć i zjeść coś w restauracji muzealnej. Menu zawiera tradycyjne dania z różnych krajów, a przede wszystkim polską kuchnię.
  • Sklep z pamiątkami – przed wyjściem z muzeum warto zajrzeć do sklepu z pamiątkami, gdzie można znaleźć różne przedmioty związane takie jak książki, filmy, pamiątki i gadżety.
  • Wyjście z muzeum – czas zwiedzania zależy od indywidualnego uznania, ale zwykle trwa około 2-3 godzin.

II. Przejście z Muzeum II wojny światowej do miejsca dawnego gdańskiego getta Spichlerz „Czerwona Mysz” zlokalizowanego przy ulicy Owsianej 7 – czas przejścia wynosi 18 min. (patrz zał. 1 po prawej) – czas trwania drugiego etapu wycieczki ok. 1 godziny.

  • Idziemy nabrzeżem Motławy w kierunku Długiego Pobrzeża, gdzie przechodzimy przez obrotową kładkę na Wyspę Spichrzów i dalej ulicą Chmielną kierujemy się na południe do ulicy Owsianej.
  • Idąc po drodze do wyznaczonego miejsca wdrażamy elementy gry miejskiej. Na przygotowanych mapach z drogą prowadzącą od Muzeum II wojny światowej do ulicy Owsianej zaznaczamy wskazane obiekty historyczne J:Pomnik Obrońców Poczty Polskiej, Bramę Straganiarską, Żuraw Gdański, Zieloną Bramę, Dawne spichlerze.

Zał. 1. Trasa z Muzeum II wojny światowej do ulicy Owsianej 7 na Wyspie Spichrzów.

  • Ulica Owsiana 7 – po dawnym spichlerzu nie ma ślady, nie mniej w miejscu dawnego getta „Czerwona mysz” przybliżamy historię miejsca oraz jego mieszkańców.
  • Oglądamy dawne spichlerze i wyobrażamy sobie podobny budynek z czasów II wojny światowej.
  • Wersja dla dzieci – rozdajemy kartki z naszkicowanym budynkiem i kredki oraz zachęcamy do narysowania obiektu zgodnie z inwencją twórczą w otoczeniu np. zieleni lub też uwzględniając wojenną scenerię – do wyboru

Zał. nr 2. Ulica Owsiana 7, miejsce dawnego Getta Spichlerz „Czerwona Mysz”.

Źródło: Google Erth

,

,

,

Zał. nr 3. Widok na rejon ulicy Owsianej Obecnie. Wyspa Spichrzów (fot. Krystian Leliwa)